Sağlıklı Yaşam İçin Pratik Bilgiler

0 30

Sağlıklı yaşam her insanın ihtiyacı olan temel durumlardan birisidir. Günümüzde birçok insan sağlık, düzensiz ve dengesiz bir sağlık durumuna sahip olmalarından kaynaklı; çeşitli sağlık sorunları ile uğraşmaktadır. Ancak yaşamınızda yapacağınız ufak, tefek sağlıklı yaşam önerileri uygulayarak rahat bir hayat yaşayabilirsiniz. Sizlere biraz sonra paylaşacağımız sağlıklı yaşam için pratik bilgiler ile yaşamınızı biraz daha kaliteleştirebilirsiniz.

Düzenli Beslenme

Düzenli beslenme, sağlıklı yaşam için olmazsa, olmazlardandır. Düzenli ve dengeli beslemeyi önemsemelisiniz. Sabahları yiyecekleriniz daha yoğun yaparken, öğlen biraz daha seyrek, akşam ise minimum olarak yapmalısınız. Ayrıca tüketeceğiniz yiyeceklerin de ne olduğu oldukça önemlidir. Hazır gıdalar ve doğal olmayan gıdalardan uzak durmanız da fayda var. Çok sevdiğimiz abur cubur bizlerden uzak olmalıdır. Ancak çok yemek isterseniz satın almak yerine evde kendiniz yapmaya çalışın. Örneğin marketten temin edeceğiniz patates cipsi ile evde hazırladığınız patates cipsi arasında hem sağlık, hem lezzet, hem de ekonomi olarak oldukça farklılık olacaktır. Bu yüzden dışarıdan tüketmeye dikkat edebilirsiniz.

saglikli yasam önerileri
saglikli yaşam önerileri

Spor

Spor bu listenin olmazsa, olmazlarındandır. Sağlıklı yaşam için bilgilerden en popüler şüphesiz; Spordur. Ancak spor denildiğine aklınıza; ‘’ Salon sporları, halter kaldırmak, her gün saatlerce ağırlık kaldırmak. ‘’ gibi durumlar gelmelidir. Spor yapacaksanız ilk olarak koşma ile başlayabilirsiniz. Koşular minimal düzeyde yapılıp, maksimum verim sağlayan alanlardan birisidir. Sizlerde bu alanı kullanabilirsiniz. Her sabah günlük yaşantınıza başlamanda önce bir süre koşabilir veya hızlı adımlar atabilirsiniz. Bunu düzenli bir süre yaptıktan sonra sağlıklı yaşama adım atıyor olacaksınız.

Stres

Stresten uzak durmak sağlıklı birey için şart niteliğindedir. Stres, günümüzde pek önemsenmeyen bir durum olmasından kaynaklı hasarları ve getirdiği tahribat halk tarafından tam olarak bilinmemektedir. Ancak stres başta psikoloji olmak üzere bünyenin tamamını etkiliyor. Bünyenin tamamının etkilenmesi ise çeşitli sağlık sorunlarını, konforsuz yaşamı beraberinde getiriyor. Bu yüzden stresten elinizden geldiği kadar uzak durmalısınız. Yukarıdaki ilk iki madde de bulunan ‘’ Spor ve Beslenme ‘’ programlarını oluşturup, gerçekleştirdiğinizde vücudunuzda serotomin (mutluluk) hormonu sağlanacaktır. Bu sayede stres ile savaşmanız daha olanaklı ve güçlü olacaktır.

sağlikli yaşam
sağlikli yaşam

Zihin Sağlığı

Sağlıklı yaşam için pratik bilgileri bir kenara bıraktığınızda; zihniniz sağlınız açısında oldukça önemli bir noktadır. Bünyenin ve mekanizmanın denetleyici, yönlendirici zihindir. Zihin sağlınızı korumadığınız durumda ise şoförü bayılmış bir otobüs içinde yolculuk etmenizden farksızdır. Bu yüzden zihin sağlığınız, ruhsal sağlığınız çok önemlidir. Bireysel olarak kendinizi kötü hissettiğinizde, kaygılarınız arttığında, sürekli gergin hallerinizde ve buna benzer ruh hallerini sürekli yaşıyorsanız mutlaka psikolog / psikiyatri uzmanına görünmeniz gerekir. Zihin sağlınızı, kalp sağlınız kadar önemsemeli ve olası bir sorunda ertelemeden çözümlemelisiniz.

  • Planlı, Programlı Yaşam

Planlı, programlı yaşam beraberinde sağlıklı yaşamı da getirmektedir. Günün hangi saatinde ne yapıyor olduğunu bildiğiniz, hangi saatlerde yemek yiyip, gece kaçta uyuyup, sabah kaçta uyandığınızı bünyenizin bilmesi oldukça önemlidir. Bünyeniz sizlerin programına hızlı alışabilecek bir donanıma sahiptir. Örneğin birkaç gün boyunca gece 1’de uyuduğunuzu varsayalım. Sonraki günlerde gece 10’da uyumak istediğinizde zorlanabilirsiniz. Bunun sebebi bünye ile zihnin eşsiz uyumudur. Bu yüzden planlı ve programlı yaşamanız sizlere ciddi artı sağlayacaktır.

sağlıklı yaşam için bilgiler
sağlikli yaşam için bilgiler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzun zamandır üzerinde özenle çalıştığımız kadın sitemizde istediğiniz bir çok bilgiyi bulmanız için en iyi kadın sitesini oluşturduk. En son moda trendleri, birbirinden farklı dekorasyon fikirleri, bugün ne pişirsem diye düşünenlere yemek tarifi önerileri, güzellik ile ilgili denenmiş makyaj sırlarını güncel olarak takip edebilirsiniz. Saç bakımı için organik krem tarifleri sağlık ve sağlıklı beslenme konularında en çok tercih edilen diyet listelerine uzman editörlerimiz tarafından hazırlanan özgün makale ve yazılarımızdan günün her saati ihtiyacınız olduğu her an faydalanabilirsiniz.