Kavurma Tarifi/Kuzu Eti İle Kavurma Nasıl Yapılır

0 68

Özellikle kurban bayramında ilk akla gelen güzel mis kokulu tazecik bir kavurma tarifidir. Hem gelen misafirlerinize ikram için hemde biz türklerin geleneksel lezzetlerinden biridir. Kurban eti ile önce, evlerde kavurma yapılır yumuşacık ve tazecik mis kokulu bir kavurma yapmak için araştırdığımız ve ünlü şeflerden aldığımız ipuçları ile tadı damağınızda kalacak bir kavurma tarifi  veriyoruz.Kurban bayramının baştacı kavurma yöreden yöreye, kişiden kişiye değişiklik göstersede mantık olarak aynıdır. Uzmanlardan aldığımız bir kaç püf noktası doğrultusunda bayram sofralarınız şenlenecek.

Uzmanlara göre kurban bayramında kesilen etlerin 1 gün buzdolabında bekletilmesi gerekmektedir. kestiğiniz kurbanınız dana eti ise 2 gün bekletmeniz gerekir.

Malzemeler:

 • Etiniz ister dana eti olsun ister kuzu eti olsun öncelikle kuşbaşı doğranır.
 • Etin yağ kısmından da az miktarda kuş başı doğranır.
 • Önce yağ genişçe bir tencerede sotelenir. ,
 • Sotelenen yağlara ilave olarak kuşbaşı doğradığınız etler eklenir ve yüksek ateşte etlerin rengi dönene kadar alt üst edilir.
 • Etler kısık ateşte 45 dakika pişmeye bırakılır.
 • Suyunu Salan etlerinin suyu çekene kadar pişmesi beklenir.
 • Daha sonra az miktarda tere yağı veya tercihe göre zeytin yağı ilave edilir biraz daha sotelenmeye devam edilir.
 • Piştiğine emin olduğunuz etlerinize isterseniz baharat ekleyebilir afiyetle yiyebilirsiniz.

  kavurma-tarifi
  kavurma-tarifi

Kavurma tarifini isteğinize göre çeşitlendirebilirsiniz örneğin kuşbaşı doğradığınız etlerinizi kızgın tencereye atıp kavurunuz. Etler suyunu çekene kadar pişirin suyunu çeken etler için başka bir kapta bir büyük boy soğanı doğrayın kavrulan suyunu çeken etlerin üzerine doğramış olduğunuz soğanlarınızı ekleyiniz. Az miktarda tereyağı veya zeytinyağı ekleyiniz. Başka bir yerde 2 adet domatesi kabuklarını soyarak yemeklik küp küp doğrayınız doğradığınız domatesleri de kavrulan etinize ekleyiniz. Birkaç sivri biberi küçük küçük doğradıktan sonra onlarıda ekleyiniz ve suyunu çekmesini bekleyiniz ocağın altını kapattıktan sonra baharatını tuz, karabiber, kimyon ekleyerek lezzet olarak çok beğeneceğiniz bir bayram kavurma tarifi olacaktır.

Bayramlar güzeldir. Kurban bayramı ise türklere özgü kültürel bir yere sahiptir. bayram sofralarının kurulduğu lezzetli yemeklerin hoş sohbetlerin olduğu sevgi barış ve kardeşlik üzerine kurulu nice bayramlar dileriz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzun zamandır üzerinde özenle çalıştığımız kadın sitemizde istediğiniz bir çok bilgiyi bulmanız için en iyi kadın sitesini oluşturduk. En son moda trendleri, birbirinden farklı dekorasyon fikirleri, bugün ne pişirsem diye düşünenlere yemek tarifi önerileri, güzellik ile ilgili denenmiş makyaj sırlarını güncel olarak takip edebilirsiniz. Saç bakımı için organik krem tarifleri sağlık ve sağlıklı beslenme konularında en çok tercih edilen diyet listelerine uzman editörlerimiz tarafından hazırlanan özgün makale ve yazılarımızdan günün her saati ihtiyacınız olduğu her an faydalanabilirsiniz.