Dip Bucak Temizlik Nasıl Yapılır?

0 48

Dip bucak temizlik, biz bayanların belirli aralıklarla yaptığı detaylı bir temizli işlemidir. Günlük rutin olarak yapılan temizlikten farklı olarak çok daha ayrıntılı ve zaman ayırarak yapılan bir temizlik türüdür.

Özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla yapılan temizleme yöntemidir. Diğer bir adıyla dip köşe temizliği olarak da adlandırılmaktadır.

Evin her bir noktasını kusursuz bir şekilde temizleyerek tamamlanmaktadır. Evde temizlenemedik hiçbir nokta kalmamalıdır. Ancak bu şekilde dip bucak temizlik mümkün olabilmektedir.

dip bucak temizlik
dip bucak temizlik

 Oturma Odası ve Salon Temizliği

Salon temizliği yaparken işe perdelerden başlamak en doğrusu olacaktır perdelerin yıkandığı anda camların silme işlemi ile devam edilebilir. Ardından salon içerisinde bulunan mobilyalar güzelce çekilerek altları önce makine ile süpürülmeli ardından deterjanlı su ile tüm zeminler kusursuz bir şekilde silinmelidir.

Salon içerisinde yer alan, masa, sehpa veya tv ünitesi gibi tüm cisimlerin üzerindeki tozlar uygun bir toz bezi ile alınmalıdır.

Tv, ayna, saat ve diğer aksesuarlar üzerinde biriken tozlar yine pamuklu bir bez yardımı ile nazik bir şekilde silinmelidir.

Mutfak Temizliği Püf Noktaları

Mutfakta yapılan temizlik için oldukça geniş bir zamanınız olmalıdır.

Mutfak dolapları, sıklıkla kirlenen ve içerisindeki tertibin kolayca bozulduğu alanlardır.

Mutfak temizliğine girişirken ilk yapmanız gereken, aspiratör üzerinde bulunan tellerin temizliğini yapmaktır. Yağ çözücü yardımı ile en başta aspiratöre dokunmak yapılacak en doğru yöntemdir.

Mutfak dolaplarının içi tek tek boşaltılmalı, silme işleminin ardından güzel bir şekilde yerleştirme işlemi yürütülmelidir. İç temizlik işleminin ardından mutfak dolaplarının kapakları te tek aynı özenle silinmelidir.

Mutfakta yine sıklıkla kirlenen diğer bir dolap ise buzdolabı olmaktadır. Önce içerisindeki fazla poşetler vs. çıkarılmalı. Tüm raflar boşaltılarak güzelce yıkayıp kurutulmalıdır. Son aşama olarak dolap çekilerek hem altı hem de üstü güzel bir şekilde silinmelidir. Mutfak penceresi de mutlaka silinmesi gereken önemli bir noktadır.

Aygaz ve fırın yağ çöz sıkılarak detaylı bir şekilde silinmeli ardından en başta yağ çöz sıkılarak bekletilen aspiratör güzelce temizlenmelidir. Son işlem olarak mutfağa süpürge tutularak zeminin silme işlemi yapılarak mutfaktan çıkılmalıdır.

dip bucak temizlik
dip bucak temizlik nasıl olur

Yatak Odası Temizliği

Yatak odasında dolap temizliği birinci kural olmalıdır. Dolapta uzun zamandır giyilmeyen kıyafetler ayıklanmalı, yatak üzerinde kullanılan nevresim takımı değiştirilerek yıkanmalıdır.

Komedin, tuvalet aynası ve bun benzer mobilyaların tozu alınarak süpürme işleminin ardından güzelce zemin silinerek dip köşe temizliği sağlanmalıdır.

Tuvalet ve Banyo Temizliği

Tuvalet ve banyo temizliğine başlamadan önce, biriken çöp kutusu, en başta boşaltılmalı ve güzelce yıkanmalıdır. Bir fırça yardımı ile banyo zemin ve duvarlar ilaçlanarak 5 dk kirlerin kabarması için bırakılmalıdır.

Ardından güçlü bir şekilde bastırmak kaydıyla duvarlar ve zeminde fırçalanmadık hiçbir yer kalmamalıdır. Son aşama olarak her yer güzelce yıkanmalı ve son nokta olarak tuvalet aynası pamuklu bir bez ile silinerek tuvalet banyo dip bucak temizliği son bulmalıdır. Dip bucak temizlik nasıl yapılır sorusuna cevap budur.

Tüm evin temizlenmesinin ardından odalarda bulunan kapıların temizliği yapılmalıdır. Nemli bir yardımı ile tüm kapılar silinmeli ve ardından tekrar kuru bir bez yardımı ile kurtulmalıdır.

dip bucak temizlik önerileri
dip bucak temizlik önerileri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzun zamandır üzerinde özenle çalıştığımız kadın sitemizde istediğiniz bir çok bilgiyi bulmanız için en iyi kadın sitesini oluşturduk. En son moda trendleri, birbirinden farklı dekorasyon fikirleri, bugün ne pişirsem diye düşünenlere yemek tarifi önerileri, güzellik ile ilgili denenmiş makyaj sırlarını güncel olarak takip edebilirsiniz. Saç bakımı için organik krem tarifleri sağlık ve sağlıklı beslenme konularında en çok tercih edilen diyet listelerine uzman editörlerimiz tarafından hazırlanan özgün makale ve yazılarımızdan günün her saati ihtiyacınız olduğu her an faydalanabilirsiniz.